ОЗЕЛЕНЯВАНЕ НА ПОКРИВИ И БАЛКОНИ
Често забравяме за съществуването на покрива и го приемаме за даденост. Но какъв би бил животът ни без него? Най-малкото щеше често да ни вали дъжд. Да имаш покрив над главата си винаги е означавало, че имаш дом, че се чувстваш сигурен и защитен. Така той се превръща във важен фактор за нашето благоприятно съществуване, но не може ли да бъде още по-ползотворен/общополезен?
Навярно си спомняте периода след бума на масовото застрояване, когато рядко виждахте квартални градинки или добре поддържани паркове. Е, миналото си е минало, сега хората се стремят отново да се доближат до природата и го правят по различни начини.
Множество планове за възстановяването на отдавна изчезнали междублокови градинки се изпълняват всяка година. Създават се нови паркове, садят се дървета и цветя, организират се петиции за запазването на зелената площ, както и безброй кампании за опазването на околната среда. Но не може ли да се направи повече?
Макар да е нещо ново за България, покривното градинарство е доста разпространено в Америка, Азия и Западна Европа. Познато и под други имена, като ‘зелен покрив’ и ‘градина на покрива’, то носи много ползи за градската околна среда.
Практиката на засаждане на растения на високо издигнати тераси започва още в Древността – пример за това са отдавна изгубените Висящи градини на Семирамида във Вавилон, които представлявали стъпаловидни сгради, на чиито покриви имало голямо разнообразие от дървета, храсти и цветя. Целта е била площта да се използва максимално от човека.
В наше време идеята за ‘зелен покрив’ се разпространява светкавично и особено напоследък става много популярна. Не по-малко познато е и вертикалното градинарство по стените.
Освен, че са красива декорация, покривните насаждения носят и множество ползи:
- Шумът от градския живот значително се редуцира.
- Намалява се количеството на СО2 и замърсяването на въздуха.
- Запазва се енергията, изразходена от сградата.
- Увеличава се градското биологично разнообразие.
- Ограничава се така нареченият ефект на ‘градския топлинен остров’, причинен от концентрацията на топлина в населените места и работата на множество двигатели и машини.
- Създават се удобни за ползване площи за отглеждане на храна.
- Дъждовната вода се използва максимално.
Едни от най-известните примери за ‘зелен покрив’ са кметството в Чикаго, САЩ, университетът Нанянг (Nanyand Technology University School of Art, Design and Media) в Сингапур и ‘Горските’ кули (Bosco Verticale) в Милано, Италия.
Този тип архитектура е нов за България и тепърва предстои да се построят нови сгради, които да спомогнат озеленяването на градовете и пречистването на въздуха.
Какво можем да направим ние?
Стъпка по стъпка ще стигнем и до озеленяването на покривите, но първо трябва да започнем от собствения си дом. Може да превърнете балконите си в същински джунгли стига да пожелаете! Малките им размери не са от значение, важното е, че имате желанието да живеете в по-благоприятна среда. Ако притежавате мансарда, това не бива да ви спира – увивните растения са много подходящи за полегатия покрив. Не забравяйте и вертикалното градинарство по стените, както и ,разбира се, озеленяването на собствения ви дом отвътре.